Your Cart

Marttyyrien Ääni -lehti 2/2025 on ilmestynyt!

11.4.2025

Marttyyrien Ääni -lehti 2-2025 kansi webSota Ukrainassa on kestänyt jo kolme vuotta. Kaiken sodan aiheuttaman kurjuuden ja kärsimyksen lisäksi tunkeutujien valtaamilla alueilla uskovat ovat joutuneet erityisesti vainotuiksi. Helmikuussa Suomen ja Puolan Marttyyrien Äänten naistentiimi vieraili Ukrainassa, ja tässä lehdessä Sari Palomäki kertoo matkalla nähdystä ja koetusta.

Marttyyrien Äänen uutena päätoimittajana on juuri aloittanut Tommi Hintsanen. Kuka hän on, mistä hän tulee, ja miten hän päätyi uuteen tehtäväänsä? Tanja Auramo otti siitä selvää.

Helmikuun 4. päivä Herra kutsui luokseen Marttyyrien Äänen pitkäaikaisen lähetysjohtajan ja päätoimittajan Juhani Huotarin. Eero Ketolan kirjoittaman muistokirjoituksen ohella kunnioitamme Juhanin muistoa erityiskeräyksellä, joka liittyy Juhanin elämäntyön keskeisiin teemoihin: keräyksen tuotolla jaetaan Raamattuja Kolumbian vaaralliselle punaiselle vyöhykkeelle. Tavoitteena on kustantaa 25 000 Raamatun jakaminen.

Tässä numerossa kerrotaan myös tuoreimpia kuulumisia työkentiltämme maailmalla, Tommi Hintsasen matkasta Saudi-Arabiaan, ja Juuli kertoo, mikä häntä motivoi toimimaan vapaaehtoisena Marttyyrien Äänen toimistolla. 

Jos et vielä ole ilmaisen, kuusi kertaa vuodessa ilmestyvän Marttyyrien Ääni -lehden tilaaja, voit tilata sen toimistostamme info@marttyyrienaani.fi, nettisivujemme tilauslomakkeen kautta tai soittamalla toimistomme puhelimeen 040 5522 309 (ma-pe klo 9–15).

Ukrainan lippu ja rukoukseen ristityt kädet

Ukraina – Jevgen ja Olena, maastaan karkotetut

Jevgen ja Olena olivat mukana evankelisen seurakunnan toiminnassa Venäjän valtaamalla alueella Ukrainassa. He ovat kertoneet oman tarinansa siitä, minkälaista vainoa he kohtasivat venäläisviranomaisten käsissä. Heidän nimensä on muutettu turvallisuussyistä.

Lue lisää »
Rukoile Ukrainan puolesta!

Ukraina – Pastorina miehitetyllä alueella

Ilja Kuvshinov palveli pastorina yhdessä Berdjanskissa sijaitsevista protestanttisista seurakunnista. Vaimonsa Katerinan kanssa hänellä on kaksi lasta. Venäjän joukot valloittivat heidän kaupunkinsa 28. helmikuuta 2022 – täysimittaisen hyökkäyksen kolmantena päivänä. Ilja muistelee tapahtumia tuona talvena, joka muutti heidän elämänsä.

Lue lisää »

”Ukraina – Kolme vuotta sotaa” – TV7

Kolme vuotta sotaa. Mitä kuuluu Ukrainaan uutisten taakse? Marttyyrien Äänen työntekijät olivat käymässä Ukrainassa juuri sodan kolmivuotispäivän alla. Tommi Hintsasen vieraana Hannu Lahtinen ja matkalla ollut Sari Matikainen kertovat Ukrainan

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print