31.7.2024
Aqsalle ompelukoulutukseen pääsemienn oli toivon pilkahdus synkkyyden keskellä.

Marttyyrien Ääni rahoittaa Pakistanissa kumppanimme järjestämiä ompelukoulutuksia ja sitä seuraavia pienyrittäjyyskoulutuksia. Koulutuksiin pyritään ottamaan haavoittuvaisimmassa asemassa olevia kristittyjä naisia ja tyttöjä. Suurin osa heistä kuuluu tiiliorjaperheisiin, joukossa on myös päivätyöläisiä ja kotiapulaisia.

Näiden naisten elämä ennen koulutusta on ollut päivästä toiseen raskasta fyysistä työtä. Kristittyinä he ovat herjattuja ja syrjittyjä, naisina vielä sen lisäksi usein ahdistettuja ja vaiennettuja jopa omassa yhteisössään. Useat kurssin lopuksi tarinansa kertoneet ovatkin kuvailleet kokeneensa toivottomuutta ja masennusta.

Niinpä onkin hienoa nähdä, miten ompelu- ja pienyrittäjyyskurssien jälkeen näiden naisten silmistä loistaa nyt toivo, ja he ovat päättäväisinä ja innoissaan valmiina kohti valoisampaa tulevaisuutta itselleen ja perheelleen. Tässä omat tarinansa kertovat Nisha ja Aqsa.

”Olette tehneet minusta itsenäisen, itsevarman ja päättäväisen”

Nisha Yaqoob

”Nimeni on Nisha Yaqoob ja asun Kailossa. Meitä sisaruksia on viisi, kolme tyttöä ja kaksi poikaa. Veljeni ovat vielä lapsia.

Äitini on perheemme ainoa elättäjä, sillä isäni kuoli joitakin vuosia sitten. Hänen eläessään äitini oli täysin riippuvainen isästä kaikin tavoin. Isän kuoltua äidillä oli vaikeuksia selviytyä jokapäiväisen elämän kuluista ja muista vastuista. Sukulaisemme hylkäsivät meidät ja jättivät meidät yksin toisten armoille.

Äitini alkoi siivota muslimien kodeissa ja minä lähdin äitini avuksi, mutta siitä seurasi meille lisää ongelmia.

Erään kodin isäntä vaati minua kääntymään islamiin. Hän sanoi, että hän tarjoaisi perheelleni kodin ja pitäisi huolta nuoremmista sisaruksistani. Minä kieltäydyin kääntymästä islamiin, ja sen tähden meidän oli lopetettava työt siellä ja muutettava toiselle alueelle.

Olen hyvin kiitollinen Marttyyrien Äänelle, joka järjesti ompelukoulutuksen ja pienyrittäjyyskoulutuksen. Yrittäjyyskoulutus on auttanut minua ymmärtämään yrityksen pyörittämisen eri puolia. Koulutuksen aikana opin tunnistamaan omat vahvuuteni ja taitoni, ja kuinka voin rajallisillakin resursseilla käynnistää yrityksen.

Kiitos Marttyyrien Ääni, olette voimaannuttaneet minut, tehneet minusta itsenäisen, itsevarman ja päättäväisen!”

”Jatkuvaa taistelua kurjuutta ja avuttomuutta vastaan”

Aqsa James

”Minun nimeni on Aqsa James, ja sydäntäni särkee nähdessäni vanhempieni raatavan lakkaamatta tarjotakseen minulle koulutuksen.

Palan halusta auttaa heitä, mutta vallitsevien kulttuuristen rajoitteiden vuoksi en ole onnistunut löytämään töitä. Elämä on jatkuvaa taistelua kurjuuden ja avuttomuuden tunteita vastaan.

Olen 21-vuotias ja minusta on nöyryyttävää tämän ikäisenä olla vanhemmistani riippuvainen perustarpeissani.

Surua lisää se, että kälyni solvaa minua jatkuvasti ja pitää minua taakkana. Minut sivuutetaan päätöstenteossa, jopa omaa elämääni koskevissa, jonka vuoksi tunsin toivottomuutta ja olin lannistunut.

Mutta kaiken synkkyyden keskeltä pilkahti toivon säde, kun pääsin mukaan ompelukoulutukseen. Sen jälkeisessä pienyrittäjyyskoulutuksessa löysin polun itsenäisyyteen hyödyntämällä saamiani oppeja tekstiilialalla.

Kiitos, Marttyyrien Ääni, toivoni palauttamisesta ja antamastanne mahdollisuudesta opetella taitoja, jotka voimaannuttavat minua.

Olen myös hyvin kiitollinen kouluttajalle, joka käytti helposti ymmärrettävää kieltä ja kertoi meille rohkaisuksi esimerkkejä naisyrittäjistä.”

Muistetaan Nishaa ja Aqsaa heidän aloittaessaan omat pienyrityksensä!

Marttyyrien Äänen työ Pakistanissa:

  • Kristittyjen tiilentekijäkylien lasten koulujen tuki.
  • Ompelukoulu naisille, tämä on erityinen VOM Siskot -projektimme. Puolen vuoden kurssin jälkeen valmistuvat naiset saavat oman ompelukoneen, Raamatun, ja usein kortin suomalaiselta työn tukijalta. Koulusta saamillaan opeilla ja omalla ompelukoneellaan he voivat aloittaa oman pienyrityksen perheensä elatukseksi.
  • Joidenkin tiiliorjaperheiden velkojen maksu ja varoja uuden elämän aloittamiseen.
  • Apua Pakistanista pakenemaan joutuneille ruokaan, lääkkeisiin, vuokraan.
  • Hätäapua väkivaltaisten hyökkäysten kohteiksi joutuneille kristityille.
    • Lahjoitusviite ompelukoululle 871 378
    • Yleinen Pakistan-lahjoitusviite 871 307


Tue työtämme Pakistanissa

Samankaltaiset artikkelit