Kashmir: “Työ täällä on sekä rohkaisevaa että vaikeaa”
17.3.2025

Yhteistyökumppanimme Ranbirin evankeliumintyö jatkuu Himalajan vuoriston varjossa, haastavassa Kashmirin laaksossa Intiassa.
Ranbir kertoo työn olevan sekä rohkaisevaa että haastavaa, kun he pyrkivät kertomaan Kristuksen rakkaudesta monenmoisia esteitä ylittämällä. Niistä hän mainitsee esimerkiksi kulttuuriin perustuvan vastustuksen sekä vihamielisyyden kristinuskoa kohtaan.
Kaikesta huolimatta Ranbirilla on monta rautaa tulessa: on evankeliointityötä, seurakuntien perustamista, etulinjan evankelistojen koulutuskeskus, naapuruston tavoittamista käytännön avun myötä ja vielä turvatalo.
Evankeliointi tapahtuu henkilökohtaisia suhteita luomalla ja edettävä on varoen. Monet ovat uteliaita kuulemaan lisää, mutta reaktio voi olla päinvastainenkin. Vaivannäkö ei kuitenkaan ole ollut turhaa, sillä uusia pieniä soluseurakuntia on syntynyt. Ranbir tekee tiimeineen kovasti töitä soluseurakuntien kasvattamiseksi ja uusien uskovien opetuslapseuttamiseksi.
Jotkut heistä tekevät rohkean päätöksen ryhtyä itsekin evankelistoiksi, ja silloin kuvaan astuu Ranbirin johtama etulinjan evankelistojen koulutuskeskus. Siellä opiskellaan Raamattua, rukoillaan ja saadaan koulutusta seurakunnan johtamiseen. Ranbir haluaa varmistaa, että keskuksesta valmistuvat ovat vahvoja uskossaan ja työssään Herran elopelloilla.
Joulun aikaan Ranbirin ryhmä jakoi avustuspakkauksia paikallisyhteisöille, erityisesti köyhyydestä kärsiville. Käytännön avun antamisen myötä sydämet avautuivat kuulemaan evankeliumia.
Työtä kiristyvässä ilmapiirissä
Joulupäivänä pientä uskovien yhteisöä kohtasi suru, kun perheineen turvatalossa asunut ja etulinjan lähetyskoulussa opiskellut Sonu kuoli yllättäen sydänkohtaukseen. Tapahtuma oli suuri järkytys kaikille, eikä vähiten hänen perheelleen. Sonu oli naimisissa ja heillä on kolme lasta, poika ja kaksi tytärtä. Lohduton leski miettii nyt, miten tästä eteenpäin. Ranbir ja muut uskovat ovat toki heidän tukenaan ja auttavat parhaansa mukaan heitä toipumaan menetyksestään.
Ranbir kertoo, että väkivaltaisuudet leimahtivat Srinagarissa marraskuussa ja ovat jatkuneet siitä lähtien. Srinagarin keskustassa, hyvin ruuhkaisella alueella, räjähti pommi, jossa monet viattomat menettivät henkensä. Jouluna Ranbirin oma asuinalue julistettiin punaiseksi alueeksi terroriuhan kasvettua.
Näytti siltä, että joulua ei voitaisi juhlistaa millään tavalla. Ranbirin tiimi päätti kuitenkin rukoilla asian puolesta. Sen myötä syntyi vahva näkemys siitä, että ajankohta on suuri mahdollisuus kertoa evankeliumia ihmisille, eikä sitä pidä haaskata.

”Emme todellakaan halunneet haaskata mahdollisuutta, ja niin Herra antoi meille rohkeutta ja saimme järjestää ihanan joulujuhlan, jossa kerroimme toivosta ja evankeliumin Herrasta Jeesuksesta Kristuksesta kaikille osanottajille. Emme olleet tehneet tällaista aiemmin. Nöyrinä Herran edessä ylistämme Jumalaa, joka teki tämän mahdolliseksi”, Ranbir iloitsee.
Ranbir pyytää rukoilemaan:
- Rukoile varjelusta tiimille, kun he vierailevat vaikeilla alueilla.
- Pyydä rohkeutta ja viisautta, rohkeutta erityisesti turvakodin asukkaille, viisautta tiimille heidän navigoidessaan monien esteiden karikoissa.
- Rukoile, että sydämet avautuisivat Kashmirissa kuulemaan Kristuksesta.
- Rukoile etulinjan lähetyskoulun ja siellä opiskelevien puolesta, että Herra kulkisi heidän edellään valmistamassa heille tietä. Seuraavia valmistujaisia vietetään huhtikuussa.
Marttyyrien Äänen työ Intiassa
Marttyyrien Äänen työ Intiassa tapahtuu kahden evankelistan kautta. He molemmat ovat entisiä hinduja, jotka nyt tavoittavat erityisesti muslimeja. Toinen heistä työskentelee Intian ainoassa muslimienemmistöisessä osavaltiossa, epävakaassa ja rauhattomassa Kashmirissa, toinen toisella puolen Intian pohjoisosaa.
Kashmirissa työtä tekevä Ranbir evankelioi tiimeineen muslimeja ja opettaa uskoon tulleita salaisissa kotiseurakuntien tapaamisissa. Marttyyrien Ääni on hankkinut heidän käyttöönsä turvakodin, jonne voivat paeta he, joita heidän perheensä, suku tai naapurusto alkaa vainota uskonratkaisun jälkeen.
Lisäksi:
- Puolen vuoden raamattukursseja etulinjan evankelistojen varustamiseen
- Turvakodissa asuneille tukea pienyrityksen perustamiseen
- Kristillisen lastenkodin tuki
- Lahjoitusviite etulinjan evankelistoille 870 78
- Turvakodit 870 52
- Suurin tarve 871 022

Intiassa kolme uskovaa tuomittu kuudeksi vuodeksi vankilaan
Pastori Balchand Jaiswar pohjoisintialaisen Uttar Pradeshin osavaltion Jaunpurista on tuomittu kuudeksi vuodeksi vankilaan. Tuomion saivat myös kaksi hänen seurakuntaansa kuuluvaa miestä, Gobal Prajapathi ja Neeraj Kumar. Heidät tuomittiin Uttar Pradeshin käännyttämisen kieltävän lain rikkomisesta.

Vainoajasta työtoveriksi evankeliumin työhön
Ayyub syntyi Kashmirissa, muslimienemmistöisessä osavaltiossa Pohjois-Intiassa, mutta hänen perheensä harjoitti suufilaisuutta, islamilaista mystiikkaa korostavaa suuntausta. Varhaisesta lapsuudesta lähtien hän etsi Jumalaa, mutta reitti Hänen luokseen kulki monen islamin suuntauksen ja ateisminkin kautta.

VOM Siskot – Kashmirin pienyrityshankkeet auttavat perhekuntia
Marttyyrien Ääni tekee monipuolista työtä Intian pohjoisosissa. Pienyrityshankkeen kautta uskonsa tähden vainoa kohdanneet naiset koulutetaan perinteiseen käsityöammattiin, joka on hyvin arvostettua Kashmirissa.

”Perheensä hylkäämä Sonja ja hänen hengellinen äitinsä Nazmi” – Radio Dei
Muslimiperheeseen syntynyt Sonja sai islamilaisen kasvatuksen. Kristinusko alkoi kuitenkin vetää häntä puoleensa. Kun Sonja teki ratkaisevan askeleen Jeesuksen puoleen, hänen koko perheensä kääntyi häntä vastaan. Sonjaa ja hänen hengellistä äitiään

”Veli Barry kertoo Jeesuksesta Kašmirissa” – Radio Patmos
Marttyyrien äänen toiminnanjohtaja Hannu Lahtinen vieraili Pohjois-Intiassa Kašmirin alueella ja haastatteli siellä etulinjan evankelistoja. Tässä ohjelmassa saamme kuulla veli Barryn tarinan.

”Tyttären paraneminen johti Jeesuksen luo” – Radio Dei
Toiminnanjohtaja Hannu Lahtinen ja intialainen pariskunta Kurshid ja Nazmi ovat vanhoja ystäviä jo useamman vuoden takaa. Heillä oli lämmin jälleennäkeminen Pohjois-Intiassa etulinjan evankelistojen yhteisessä tapahtumassa, jossa Hannu Lahtinen sai haastatella