Intialainen mies

Intialaisen seurakunnan vanhimpiin kuuluva Vijay hylkäsi hindulaisuuden Kristusta seuratakseen sen jälkeen, kun hän parantui kaksi vuotta sairastamastaan tuberkuloosista. Hän oli hakenut apua sekä hindulaisuuden rituaaleista että modernista lääketieteestä, mutta vasta Kristuksen puoleen kääntyminen paransi hänet.

Vijay ei jäänyt toimettomaksi. Hän johti ensin vaimonsa ja sitten 24 sukulaista Herralle ja alkoi evankelioida kotikylänsä asukkaita. Hän ystävystyi heidän kanssaan ja lopulta yli 30 hinduperhettä lähti seuraamaan Kristusta.

Vijaysta tuli yksi kotiseurakuntansa johtohenkilöistä. Hän auttoi pastoria, järjesti viikoittaisia rukoushetkiä ja jatkoi kyläläisten evankeliointia.

Sitten eräänä päivänä hän kuuli, että jotkut kyläläiset olivat ärtyneitä hänen järjestämistään rukoushetkistä ja evankelioinnista. He sättivät häntä julkisesti uskontonsa ”pilaamisesta” ja hindujen ”pakottamisesta” kristinuskoon. Sen jälkeen Vijay kuuli, että jotkut miehet suunnittelivat ajavansa hänet ulos kylästä ja tappavansa hänet.

Eräänä iltapäivänä, kun hänen vaimonsa ja lapsensa olivat muualla, Vijay asettui lepäämään tehtyään koko päivän töitä karjansa parissa. Torkahdettuaan hetkeksi hän heräsi siihen, että koti oli liekkien vallassa. Äärihindut olivat sytyttäneet hänen kotinsa palamaan.

Tuli tuhosi Vijayn kodin ja tappoi useita puhveleita, vuohia ja lehmiä, joiden varassa perheen elanto oli. Vijay onnistui kuitenkin pelastautumaan.

Poliisit pidättivät lopulta joitakin tulipalon sytyttäneitä miehiä ja jotkut pastorit, naapurit ja ystävät auttoivat Vijayta kunnostamaan kotinsa. Lisäksi etulinjan työntekijät ostivat perheelle kaksi puhvelia ja vuohen.

Vijay kertoo antaneensa anteeksi vainoajilleen ja rukoilevansa heidän pelastuksensa puolesta. Hän pyytää rukoilemaan, että hän saavuttaisi lähikylien hinduja evankeliumilla.

Tapahtunutta muistellessaan Vijay lainaa Jobin kirjasta kohtaa 1:21: ”Herra antoi, Herra otti, kiitetty olkoon Herran nimi!”

Tulipalosta jäi Vijayn kasvoihin ja käsiin arpia, mutta hän on pysynyt hyväntuulisena. Hän sanoo, että vaikka hänen henkeään uhattaisiin uudelleen, sillä ei ole vaikutusta hänen uskoonsa Kristukseen.

”Elän tai kuolen, annan kaikkeni Jeesukselle”, Vijay sanoo.

Lähde: Marttyyrien Ääni

Marttyyrien Äänen työ Intiassa

Marttyyrien Äänen työ Intiassa tapahtuu kahden evankelistan kautta. He molemmat ovat entisiä hinduja, jotka nyt tavoittavat erityisesti muslimeja. Toinen heistä työskentelee Intian ainoassa muslimienemmistöisessä osavaltiossa, epävakaassa ja rauhattomassa Kashmirissa, toinen toisella puolen Intian pohjoisosaa.

Kashmirissa työtä tekevä Ranbir evankelioi tiimeineen muslimeja ja opettaa uskoon tulleita salaisissa kotiseurakuntien tapaamisissa. Marttyyrien Ääni on hankkinut heidän käyttöönsä turvakodin, jonne voivat paeta he, joita heidän perheensä, suku tai naapurusto alkaa vainota uskonratkaisun jälkeen.

Lisäksi:
* Puolen vuoden raamattukursseja etulinjan evankelistojen varustamiseen. (Viite: Etulinjan evankelistat 870 78)
* Turvakodissa asuneille tukea pienyrityksen perustamiseen. (Viite: Turvakodit 870 52)
* Kristillisen lastenkodin tuki

Tue Marttyyrien Äänen työtä Intiassa

Samankaltaiset artikkelit